Norminės studijų kainos apskaičiavimas ir aukštųjų mokyklų biudžeto lėšų formavimo ir skirstymo principai
- Atnaujinta: 2013 sausio 30, Trečiadienis 17:48
Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS) š.m. vasario 17 d. (ketvirtadienį) Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje surengė seminarą „Norminės studijų kainos apskaičiavimas ir aukštųjų mokyklų biudžeto lėšų formavimas ir skirstymo principai“. Jame pranešimus padarė ir į dalyvių klausimus atsakė Lietuvos respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo ir studijų ekonomikos skyriaus vedėja Vaida Paltanavičiūtė ir vyriausioji specialistė Viktorija Pachalkienė bei Lietuvos studentų atstovybių sąjungos narė Ieva Tičmanaitė.
Seminare buvo aptarti šie klausimai:
- Aukštųjų mokyklų biudžeto lėšų formavimo ir skirstymo principai (Vaida Paltanavičiūtė);
- Norminių studijų kainos apskaičiavimo tvarka valstybės finansuojamose vietose (Viktorija Pachalkienė);
- Studentų problemos ir siūlomi jų sprendimo būdai atsiradus studentų krepšeliams (Ieva Tičmanaitė).
Seminaro metu buvo aptarti pagrindiniai aukštųjų mokyklų biudžeto lėšų skirstymo, studento krepšelio sudarymo ir paskirstymo principai bei studentų problemos, susijusios su krepšeliais. Profsąjungos atstovai sutiko su tuo, kad iš pirmo žvilgsnio studijų krepšelyje tiesiogiai vieno studento, magistranto, doktoranto studijoms ir moksliniam darbui atlikti lėšų atrodytų kaip ir padaugėjo. Tačiau krepšelio struktūroje lėšas skirti yra numatyta tik 2 aukštųjų mokyklų darbuotojų grupių – dėstytojų ir mokslo darbuotojų, studijas aptarnaujančio personalo darbo užmokesčiui - prekėms ir paslaugoms, susijusioms su studijomis, pirkti bei studentams skatinti (LRV 2009m. gegužės 13 d nutarimas Nr. 402). Į krepšelio struktūrą (studento studijų kainą) visai neįskaičiuotos kitos svarbios aukštajai mokyklai lėšos, skirtos administracijos, ūkio dalies, bibliotekos darbuotojams išlaikyti, pastatų šildymo ir kitos eksploatacinės išlaidos. Be to daugelyje universitetų, įgyvendinus mokslo ir studijų reformą, sumažėjo ir pačių studentų skaičius, dėl ko sumažėjo ir mokymo įstaigų finansiniai ištekliai.
Studentų atstovė pabrėžė, kad studentų socialinė –ekonominė padėtis atsiradus MSĮ irgi nepagerėjo - daugelis studentų negauna stipendijų, krepšelio skyrimas visai nesprendžia Lietuvai reikalingų specialistų ruošimo, studijų kokybės kėlimo ir kitų esminių klausimų, kurie dar labiau išryškės netrukus atsiradus „demografinei duobei“, kai ryškiai sumažės studijuojančiųjų aukštose mokyklose skaičius.
Seminaro metu buvo priimta išvada, kad, siekiant optimalaus rezultato, šiuos svarbius visuomenei ir akademinei bendruomenei klausimus turėtų kartu tarpusavyje derinti ir spręsti visos suinteresuotos šalys - švietimo ir mokslo ministerija, studentų organizacijos, universitetų ir kolegijų vadovų organizacijos ir darbuotojų atstovai - LAMPSS. Taip pat kitame Švietimo komiteto posėdyje prie LR Trišalės tarybos numatyta įtraukti klausimą dėl norminio studento krepšelio finansavimo struktūros tobulinimo.
LAMPSS pirmininkas doc. dr. A. Stimbirys
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://archyvas.lampss.lt/images/foto_s20110217